Rumengers právě degustují

Počet produktů v kategorii: 33.

Je těžké se stát členem Rumengers? Vůbec ne, náš klub je pro všechny milovníku dobrého pití a fajn lidi... Stačí pouze kliknout ZDE

Přináším nějaké tipy na rumy za rozumnou cenu aneb Rumengers doporučuje! A dopředu se omlouvám za délku. V případě, že máte 10 minut času... Nalijte si dobrý rum a klikněte na +ZOBRAZIT VÍCE...
Čas...

Je těžké se stát členem Rumengers? Vůbec ne, náš klub je pro všechny milovníku dobrého pití a fajn lidi... Stačí pouze kliknout ZDE

Přináším nějaké tipy na rumy za rozumnou cenu aneb Rumengers doporučuje! A dopředu se omlouvám za délku. V případě, že máte 10 minut času... Nalijte si dobrý rum a klikněte na +ZOBRAZIT VÍCE...
Často se mě lidé ptají, jaký rum bych jim doporučil. To je otázka za zlatýho bludišťáka, protože každému chutná něco jiného a také záleží jakou kapitolu rumového světa právě čtete. Rumy, které mi před 3 roky nechutnaly, teď miluju a naopak. Ne teda, že bych rumy, které mi před 3 lety chutnaly, teď nenávidím, ale prostě už mi tolik neříkají. Popsat rumový svět ze všech stran by vydalo na pár knížek, ale popíšu asi tu nejčastější cestu většiny rumařů a hlavně bych chtěl, aby z toho vypadlo pár užitečných tipů pro ty z vás, kteří nechtějí za rumy utrácet půl vejplaty, ale prostě chtějí vyzkoušet něco nového a kvalitního. Stejně jako u vína, tak u rumu, většina lidí na začátku preferuje sladší věci. Proč to tak je? Protože cukr je prostě dobrej a pít sladké je nenáročné. Já si dám cukr radši v kremroli, ale v rumu ho už tolik nechci. Problém doslazovaných rumů je ten, že jsou si všechny dost podobné. Sladká chuť přebíjí ostatní chutě a vůně, které nás tolik baví objevovat. Cukr taky zdatně zakryje případné nedostatky výrobního procesu. Nezáleží pak tolik na preciznosti jednotlivých fází výroby (kvalita cukrové třtiny, fermentace, destilace). Klasický mainstream jsou tzv. rumy španělského typu nebo tzv. spiced (kořeněné) rumy, které často dle legislativy EU nesplňují podmínky pro to, aby se mohly rumem nazývat. Neznamená to, že pít tyto rumy je ostuda nebo něco špatného. Mají své významné místo v rumovém světě a často jsou vyráběné poctivě.
Teď už k praxi. Většina rumařů (pokud si neodskočili např. ze světa whisky) začíná na elixírech (Legendario, Bucanero, Bumbu, Santos Dumont), dochucovaných rumech (kokosový, kávový, banánový, pomerančový) nebo na sladších rumech typu Diplomatico Reserva Exclusiva, Ron Zacapa solera, Don Papa, apod. Takových rumů se také prodává nejvíce. Posledně zmíněné mi dokonce na začátku ani jako sladké nepřišly. Když jsem si dal poprvé jamajský Appleton, schoval jsem ho do zadních řad poličky s tím, že tohle už není rum, ale……časem jsem se inspiroval v jiných rumových skupinách, něco si o tom nastudoval a začal zkoušet. Mám pro vás pár tipů na poctivé nedoslazované nebo velice lehce doslazené rumy, které svou cenovkou jsou často i o dost níže než mainstreamové (komerční) rumy. Odklon od tzv. „španělských“ rumů mířil směrem k „anglickým“ a pak také k „francouzským“ typům rumů. Velice zjednodušeně bych rozdělil na podkategorie: Anglické obecně (Barbados, Antigua, Sv. Lucie), jamajské, námořnické (Navy rumy) a agricoly (francouzské, vyráběné z čerstvě vylisované cukrové třtiny). Opět připomínám, že je to velice obecné a na začátek se budeme držet hlavně v Karibiku.
Anglické rumy obecně jsou typické sušší chutí, kořenitými a dřevitými tóny. Většinou se jedná o blend rumů kolonové a kotlíkové destilace a jsou typické svou vyvážeností.
Mezi mé TOP v této kategorii patří:
English Harbour Sherry Cask nebo Port Cask z karibského ostrova Antigua. Za cenovku do 730 Kč dostanete něco neuvěřitelného. Za mě určitě TOP poměr cena výkon.
Doorly´s XODoorly´s 12 a 14 z destilerie Foursquare z Barbadosu. S výjimkou 14ti letého vše kolem 1 100 Kč.
Mount Gay XO opět Barbados a do tisícovky.
Chairman´s Reserve Legacy ze Svaté Lucie, který je za mě ukázkou mistroství blendu různých typů rumů (obsahuje dokonce 8% rumu typu agricole). Opět cenovka výrazně pod 1 000 Kč.
Do této kategorie bych zařadil také značku El Dorado z Guyany, která je ovšem často samostatnou kategorií (kdybyste zaslechli Demerara rum). El Dorado 12 nebo 15 nikdy nezklamou. Opět v rozumné cenovce.
Námořnické rumy jsou typicky blendem rumů z vícero destinací bývalých anglických kolonií – zejména Guyana, Trinidad, Jamajka a Barbados.
Zde bych vyzdvihl Black Tot Finest Carribean nebo něco od Pusser´s Navy rum (my z něj milujeme koktejl Pain Killer)
Další kategorií je Jamajka, která se vyznačuje zejména tzv. funky tóny způsobené delší fermentací. Ty pravé Jamajky nejsou na začátku pro každého, ale výborným vstupem do tohoto světa je Appleton 8 nebo 12. Kdo chce o trochu víc Jamajky tak může sáhnout po Worthy Park Single Estate reserve. Doporučuju také nezávislé plnění Duppy Share.
Na závěr „francouzské“ typy rumů neboli agricole. Nejvíce z ostrova Martinik nebo Guadelupe. Pokud se vám tento typ rumů zalíbí, nemůžete skoro sáhnout vedle. Téměř všechny rumy z těchto ostrovů splňují přísné normy AOC. Můj typ na agricole:
Depaz VSOP/XORhum JM VSOP/XO, Clement VSOP, ale to bych mohl vyjmenovat všechny ostatní výrobce.
Pokud si budete chtít přece jen dopřát kvalitní spiced rum, tak tady je můj favorit Plantation Pineapple nebo Canerock spiced. Výborným rumem, který spojuje rumový svět a přijde si v něm každý na své je právě značka Plantation z Barbadosu. Pro začátek určitě Plantation XO, ale nebál bych se zkusit jejich ročníkové rumy (vintage). Jeden z mých nej vintage je loňský Trinidad 2008. No a z lehce sladších rumů moje srdcovka rumy ze Salvadoru Cihuatan, např. Cihuatan Cinabrio.
Tak to pro dnešek asi stačí. Neváhejte napsat, pokud budu moct poradit, určitě poradím! Nejlépe na naší skupině Rumengers Žatec a okolí
A nezapomeňte: Pijte rum jaký vám chutná a tak jak vám chutná! Nikdo jiný to neví lépe než vy.
Váš kamarád v rumu a nezvolený předseda Rumengers Žatec a okolí  Lukáš Krampera
Méně
Zobrazit více
Zobrazeno 1 - 28 z 33 produktů