Rumengers blogují

Pokusy o urychlení procesu staření aneb převrátí technologie (nejen) rumový svět vzhůru nohama?

Pokusy o urychlení procesu staření aneb převrátí technologie (nejen) rumový svět vzhůru nohama?  První článek letošního roku bude částečně filozofickou esejí o budoucnosti rumu. Ani tomuto odvětví se nevyhýbá vědecký pokrok. A právě o něm bude řeč. Když pominu rumové likéry, nestařené nebo lehce stařené rumy vhodné do koktejlů nebo tzv. třtinovice*, tak si většina z nás představí pod slovem rum plný, tmavý destilát, který vděčí za svůj chuťový profil zrání v dřevěném sudu. Čím starší, tím lepší sice neplatí ani v rumovém světě, ale na dobrý stařený rum si musíme počkat řadu let. A asi je to tak správně, protože dobré věci prostě většinou čas potřebují. Nebo to už v dnešní době neplatí? Staření/zrání způsobuje výrobcům řadu starostí – nelze pružně reagovat na trh. Co vyrobíte dnes, přinese ovoce až za řadu let, navíc s nejistým výsledkem. Skladování sudů je nákladné a co teprve andělská daň, která každým rokem výrazně ztenčí objem zásob. Není divu, že výrobci přicházejí s metodami, které snižují odpaření rumu. Například sléváním sudů, ze kterých se již část odpařila (čím menší vzduchová kapsa, tím menší andělská daň), skladování ve vyšších nadmořských výškách nebo na kontinentu (tj. mimo tropické klima, zejména v Evropě) nebo metodou solera. Na druhou stranu ono snížení andělské daně také snižuje kvalitu zrání rumu. Doporučuju vyzkoušet jak chutná stejný rum stařený buď kompletně v tropech anebo kompletně na kontinentu (kupte si třeba na Dramroom.cz vzorek Velier tropical aging a Velier continental aging. Je dostupný ve 11ti i 14ti leté variantě). Níže najdete další ještě zajímavější metody, kterými se výrobci snaží urychlit staření.
Číst více

Antigua Distillery (ADL) - English Harbour

RUMOVÉ DESTILERIE: 2.DÍL Antigua Distillery (ADL), Antigua & Barbuda Druhou destilerií, kterou vám v rámci cyklu rumové edukace představíme, je destilerie Antigua Distillery z karibského ostrova Antigua. Tato destinace není širší veřejnosti příliš známá, ale vybrali jsem jí, protože rumy značky English Harbour patří k našim oblíbeným a se svojí přívětivou cenovkou patří na špičku žebříčku TOP rumů za přijatelnou cenu. Naše vize je přiblížit kvalitní rumy těm, kteří je zatím nezačali objevovat nebo těm, kteří se pohybují v méně transparentním světě rumového mainstreamu. A právě English Harbour je jedním z nesilnějších zbraní v našem arsenálu. Na úvod opět v bodech základní fakta. Níže pak pro větší nadšence detail. Antigua Distillery (dále jen ADL):         Historie pěstování cukrové třtiny sahá do druhé poloviny 17. století.         ADL má poměrně úzké portfolio rumů, ovšem svou kvalitou a dostupností jsou ideálním vstupem do rumového světa!         Pro místní trh lahvuje rum pod značkou Cavlier, ale v roce 1994 představila společnost značku English Harbour odkazující na britský přístav a koloniální minulost.         Rumy jsou bez přidaných aditiv, které by ovlivňovaly chuť (tj. 0 g cukru), v ADL prohlašují, že prostředí na Antigui patří k nejteplejším v Karibiku a rumy působí jako mnohem vyzrálejší než obdobně staré rumy z jiných částí Karibiku.           Základní a dobře dostupné portfolio značky je English Harbour 5y, který se mezi rumaři řadí mezi TOP rumem kolem 500 Kč, dále English Harbour 10y, kde je nejmladší složkou minimálně 10ti letý rum, ale v blendu najdete rumy až 25ti leté. Skutečnou rumovou peckou je řada rumů dostařovaných po fortifikovaných vínech, kterou vyrábí postupně v dávkách. Základem je 5ti letý rum, který následně zraje 6-9 měsíců v sudech po Sherry, Portském nebo Madeiře.  Blend obsahuje ovšem také 10ti letý rum.         ADL má v portfoliu také 25ti letý English Harbour rum, lahvovaný ku příležitosti výročí nezávislosti Antigui. Tento rum byl destilovaný ještě na původním destilačním zařízení francouzské výroby Savalle, které bylo v roce 1991 nahrazeno kolonovým destilačním zařízením skotské výroby John Dore. Toto zařízení ovšem v ADL modifikovali a zachovali části zařízení ze Savalle.         Skutečným skvostem byl rum English Harbour High Congener lahvovaný v síle 63,8% a vzbudil neuvěřitelné ohlasy mezi rumovou komunitou. Bohužel v 83. epizodě podcastu Rumcast uvedl Global Export Manager Calbert Francis, že neplánují obdobný rum zařadit do výroby ☹         Dalším výjimečným rumem byl Coeur de Savalle, který byl uložen na 10 let do nevypálených sudů v síle, při které se vydestiluje (cca 80%). Při lahvování se síla ustálila na 73,6%.
Číst více

BÁBY V RUMU

Ahoj Rumengeři!Dnes pro Vás mám tip na luxusní dezert, který má říz jak čerstvě nabroušená pila Bédi Trávníčka a současně lehkost baletky z labutího jezera! 
Číst více

Diamond Distillery Guyana

Rumové destilerie: 1.díl DDL - Diamond Distillery (Demerara Distillers), GUYANA První destilerií, kterou vám v rámci cyklu rumové edukace představíme, je destilerie Diamond (DDL) z jihoamerické Guyany patřící společnosti Demerara Distillers. Níže v bodech najdete, proč jsme pro první díl vybrali právě DDL a pro větší nadšence také ve větším detailu něco o Guyaně, současných procesech a detailnější informace k jednotlivým destilačním zařízením, díky kterým je destilerie tak proslulá. 
Číst více